Ehliyet Belgeleri
  
  
  
Bugün : 199
Dün : 331
Bu Hafta : 199
Bu Ay : 5455
Toplam : 585876
Ortalama : 245
LogCounterX by taquino
  
   Konular
  
   Facebook


Grubumuza Katılın

G Sınıfı Ehliyet ( operatörlük belgesi ) ( Kazıcı yükleyici , forklift , vinç , dozer , ekskavatör , greyder , finişer , silindir operatörlük ehliyeti vb.. )  


DANIŞMA HATTI : 0532 631 45 45

 

      

Sayın firma yetkilisi ;

yeni iş güvenliği yasasına göre belgesiz veya ehliyetsiz bir operatöre , bünyesinde ki herhangi bir iş makinesini kullandıran yönetici veya iş yeri sahibi de , belgesiz veya ehliyetsiz olarak çalışan operatörün yol açacağı iş kazalarından dolayı oluşacak idari ve hukuki boyuttaki cezai yaptırımları paylaşacaklardır ( müteselsil mes'ûliyyet ). Belgesiz Operatör Çalıştırmayın ve En Kısa Zamanda Belgesiz Operatörlerinizi de İş Makinesi Kullanım Sertifikası ( operatörlük belgesi ) sahibi yapın .

 

Öncelikle bilinmesi gereken şey operatörlük belgesi ( sertifikası ) ile G sınıfı ehliyetin aslında ayrı ayrı alınabilecek belgeler olduğudur.

 

Alınan operatörlük belgesi tek başına şantiyede veya fabrika vb. sınırları içinde hangi makine için alınmışsa o makinenin kullanılabilmesi için tek başına yeterlidir ;fakat operatör söz konusu makine ile fabrika veya şantiye dışına yani karayolu çıkmak istediğinde operatörlük belgesi tek başına yeterli olmayıp onun yerine G sınıfı ehliyetin olması gerekmektedir.

 

Yani G ehliyeti hangi makine için alınmışsa o gruba giren makineları karayolunda trafikte kullanabilmek için , operatörlük (sertifikası) belgesi ise onu amacına uygun olarak iş görmek adına  kullanabilmek içindir.

 

 

Örneğin Forklift için operatörlük belgesi ( sertifikası ) alan bir operatörün onu ehliyete çevirmesine veya mevcut ehliyetine işletmesine gerek yoktur çünkü forklift karayolları kanununa göre karayoluna, trafiğe çıkması yasak olan bir makinedir.Aynı şekilde paletli veya trafiğe çıkması yasak olan bir düzeneğe sahip olan bir iş makinesinin de operatörlük belgesini alan kişinin bunu ehliyete çevirmesine gerek yoktur ; ama bekoloder , greyder gibi lastik tekerlekli kazıcı yükleyici ,serici sınıfı taşıtların operatörlük belgelerinin ayrıca G sınıfı ehliyete çevrilmesine veya mevcut ehliyete ayrıca G sınıfı olarak işletilmesine mutlaka gerek vardır; çünkü söz konusu makineler elbet bir gün trafiğe operatörler tarafından çıkartılacaktır.

 

15.09.2008 tarih ve 57280 sayılı genelgeyle yayınlanan Karayolları trafik kanunun 42.maddesi gereğince Milli Eğitim Bakanlığınca veya Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilecek kurumlarca , iş makinelerini kullanacaklara verilecek , iş makinelerini kullanma sertifikası ( Operatörlük belgesi ) ile ilgili esaslara istinaden Türkan Polat Sürücü Kursları kendi bünyesi dışında ayrı bir kurum olarak Türkan Polat Sürücü Kursları İş Makineleri Kullanım Okulunu faaliyete geçirmiştir .

 

Tarafımızdan verilen bazı iş makinesi operatörlük belgesi türleri şunlardır ;

 

Kazıcı-yükleyici , Forklift ,Vinç ( Kule - Mobil - Hiyap ) , Ekskavatör , Greyder operatörlük belgesi , Dozer operatörlük belgesi , Yol süpürme Makinesi operatörlüğü , Zemin Delgi Sondaj makinesi operatörlüğü , Fore Kazık Çakma , Mini Kazık Çakma Makinaları  operatörlük belgesi , Paletli Loder Operatörlüğü , Asfalt ve Beton Serme ( Finişer ) Makineleri operatörlük belgesi , Konteynır Kaldırma ve Taşıma Makineleri  , Rıhtım Vinçleri operatörlük belgesi - Beton Pompa Kamyonları ( mixer ) operatörlüğü vb.

 

Söz konusu makinelerin bir çoğu Bursa ve çevresindeki pek çok ilde verilemeyen makinelere ait operatörlük belgelerini de içermektedir.Bu yüzden kurs kayıtları için bulunduğunuz şehrin önemi yoktur.

 

G sınıfı sürücü belgesi alınabilmesi için ;

 

·        18 yaşını doldurmuş olmak ,

·        en az ilköğretim (ilkokul – ikinci kademe okuryazarlık belgesi ) mezunu olmak ,

·        sağlık kurumlarından G sınıfı sürücü olabilir raporu alabiliyor olmak ,

·        sürücü belgesi alabilmek için gerekli sabıka kaydına sahip olmak ,

 

Hiçbir sınıf veya türde ehliyeti olmayan kişilerde Türkan Polat Sürücü Kursları İş Makineleri Kullanım Kursuna başvurarak istedikleri türdeki operatörlük belgesini ,söz konusu makineye ait teorik ve uygulama eğitimlerini alarak , yapılıcak yazılı ve uygulama sınavlarında başarılı olmak şartı ile operatörlük belgesi almaya hak kazanırlar ve bu operatörlük belgesini G sınıfı ehliyet haline getirmek isterlerse de yine Türkan Polat Sürücü Kurslarına başvurarak Trafik ve çevre bilgisi ile ilkyardım bilgisi derslerinden oluşan merkezi yazılı sınava girerek başarılı olmaları durumunda , Türkan Polat Sürücü Kursu tarafından G sınıfı sürücü sertifikası düzenlenir ve adaylar bu sertifika ile trafik tescil şube ve bürolarına başvurup G sınıfı ehliyetlerini çıkartırlar .

 

Eğer kursa başvuru yapan adayın daha önceden alınmış B ,A2 , E , D , F ,C sınıfı ehliyeti varsa ve G sınıfı ehliyet almak istiyorsa ; Türkan Polat Sürücü Kursları İş Makineleri Kullanım Kursuna başvurarak istedikleri türdeki operatörlük belgesini ,söz konusu makineye ait teorik ve uygulama eğitimlerini alarak , yapılıcak yazılı ve uygulama sınavlarında başarılı olmak şartı ile operatörlük belgesi almaya hak kazanırlar.

Aldıkları operatörlük sertifikası ve eski ehliyetleriyle beraber trafik tescil şube ve bürolarına başvurup yeni G sınıfı ehliyetlerini çıkartırlar.

 

Her bir yazılı sınav bölümünden ve direksiyon uygulama sınavından ayrı ayrı 70 (yetmiş ) ve üstü puan almış aday , sınavlarda başarılı sayılır. Ancak üst üste 5 (beş ) yazılı sınavında başarılı olamayan veya yine üst üste 5 (beş ) direksiyon uygulama sınavında başarılı olamayan adayın dosyası yanar ve aday tüm işlemlere baştan başlamak durumunda kalır.