Özel Direksiyon

Ehliyetiniz var ama araç kullanmak için özel direksiyon dersi almak mı istiyorsunuz? Özel direksiyon eğitimlerimiz ile hizmetinizdeyiz.

Categories

Sevgili sürücü adayları Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki araba kullanmak hiç kimseye doğuştan gelen bir yetenek değildir. Bu ülkede 70 milyon insan varsa bunların ancak 70 tanesi belki başarısız olur bunun dışında herkezin bu yeteneği içinde saklıdır. Bize düşen bu yeteneği sabırla, anlayışla ve hoşgörü ile ortaya çıkarmaktır. Kişisel bilgi ve tecrübenizi arttırmak için Özel Direksiyon Dersi alabilirsiniz. Ancak bu konuda uzmanlaşmış deneyimli kişilerden almanız hem bu sürecin kısalması açısından hem de sizin güvenliğiniz açısından gereklidir.

Baba, abi, eş, kardeş, dost, akraba gibi sadece araba kullanmasını bilen kişilerden bu iş öğrenilemez. Aksi halde kendinize olan öz güveninizi kaybetmenize sebep olabilirler. Bir insan için en kötü şey, yapmayı gözünde büyüttüğü şeydir. Yapmanız gereken en başta kendinize ve eğitmene güvenmeniz. Alacağınız 10 saatlik paket direksiyon programının ardından ihtiyaç duyacağınız tek şey; size yakışır deposu dolu bir araba. Size göre araç kullanırken zorlanacağınızı düşündüğünüz şeyler nelerdir? Bu sorunun cevabını direksiyon dersi alan arkadaşlarımızla paylaşıyoruz.

Debriyaj pedalına tam basılmadığı takdirde vites değiştirmekte zorlanırsınız.

Hız yapmak doğru zamanda ve doğru yerde yapılırsa korkulacak bir şey değildir.

Sinyal kolunu dönüş yapmak istediğiniz istikamete doğru çekerseniz sinyal vermeyi unutmazsızınız.

Geri vitesi attığınızda direksiyonu aracın gitmesini isteddıgınız yöne doğru küçük küçük sağ sol hareketleri ile dengede tuttabilirsiniz.

Park etmek hiçte sanıldıgı kadar zor değildir. Teorik olarak doğru bilgilendirilir ise bunu pratiğe dökmek çok kolaydır.

Şayet trafik kurallarına, işaret ve işaretçilerine uyulur ise takip mesafesi ve hız kontrollerini yapar ise trafiğin akışını engellemeyecek şekilde seyreder ise otoyolda araç kullanmak şehir içi trafiğinden daha kolaydır.

İnce veya yüksek topuklu sivri burun ayakkabılarla araba kullanmayın. Topuklu ayakkabılar fren ve debriyaja doğru ve zamanında basmanızı engelleyebilir. Otomobil kullanırken rahat kıyafetler giyin mini etek dar pantolonlar haraket kabiliyetinizi azaltır.

Sığamayacağınızı düşündüğünüz yolda aracı ortalamaya çalışmak yerine kendinizi yolda ortalarsanız her iki taraftan eşit mesafede bıraktığınız göreceksiniz.

Araca ilk otuduğunuz zaman ayna ayarlarınızı mutlaka kontrol edin. Sağ ve sol aynaların iç kısmı ile sağ ve sol arka kapı kollarını, dış kısmı ile sağ ve sol şeridi görecek şekilde ayarlayın. Daha sonra 8-10 saniyede bir orta dikizden çok kısa kaçamak bakışlarla arkayı kontrol edin. Sağ ve sol aynalar genelde sağ veya sola geçişlerde kullanılır. .

Bu problemlerden onlarca sayabilir. Profesyonel bir eğitmene göre yukarıda sorulan sorular araç sürme işinin sadece %5’dir. Çünkü bu problemler birkaç saat içerisinde çözüme kavuşacak. Problemlerdir asıl olan %95’i yani iyi bir bakış tekniği ve direksiyon hâkimiyetidir.